Ekonomia i prawo w polskiej polityce energetycznej #2

Cykl wydarzeń w roku akademickim 2018/2019 zakończyliśmy panelem dyskusyjnym na temat „Prosument w badaniach opinii publicznej i programach partii politycznych”, który odbył się 17 czerwca 2019 roku w ramach cyklu „Ekonomia i prawo w polskiej polityce energetycznej”.

W trakcie dyskusji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie nasi prelegenci poruszyli niezwykle istotną dla obywateli kwestię prosumenta, czyli producenta i konsumenta energii, która zdaniem ekspertów daje więcej wolności i demokracji każdemu z nas. Wstępem do rozmowy była prezentacja przez dr Krzysztofa Księżopolskiego z Katedry Polityki Publicznej SGH raportu na ten temat, w którym zawarte zostały m.in. najnowsze badania opinii publicznej dotyczące prosumenta i preferencji wyborczych tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wśród głównych wniosków z raportu znalazły się m.in. takie stwierdzenia, jak to, iż 84,1% Polek i Polaków chciałoby samodzielnie wytwarzać energię elektryczną, a 44,5% młodych osób w wieku 18-29 lat zmieniłoby swoje preferencje wyborcze, jeśli partia polityczna, na którą planowali głosować zaproponowałaby wprowadzenie ograniczeń produkcji własnej energii elektrycznej. Twórcy raportu zauważyli również, iż energetyka prosumencka nie stanowiła również istotnych punktów programów komitetów wyborczych podczas wyborów samorządowych w 2018 roku i do Parlamentu Europejskiego rok później.

W gronie prelegentów podczas panelu dyskusyjnego wystąpili:

  • dr hab. Kamila Pronińska (UW),
  • Ilona Jędrasik (Client Earth – Prawnicy dla Ziemi),
  • dr Krzysztof Księżopolski (Katedra Polityki Publicznej SGH).

Moderatorem spotkania był dr Olgierd Annusewicz, Dyrektor Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem cyklu spotkań „Ekonomia i prawo w polskiej polityce energetycznej”, który mamy przyjemność współorganizować, jest zainicjowanie dyskusji nad praktycznymi, aktualnymi związkami między zagadnieniami ekonomii i prawa w kontekście węzłowych problemów polskiej polityki energetycznej. Dziękujemy wszystkim za obecność i serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenia w kolejnym roku akademickim 2019/2020, które zainaugurujemy już w październiku bieżącego roku.